BİSKÜVİLİ PASTA

     Ne kadar iç karartıcı bir hava var bu gün. Aylardır gelmeyen kış geliyor m yoksa? Zaten yağmur yağmış, kar da her an yağabilir gibi. Bu gün sürpriz bir butik pasta yapmak istiyorum, vaktim müsait olursa tabii. Gören kişi çok şaşıracak.
     Bu sıralarda hep pastalardan gidiyoruz. Cuma günü de kızım geliyor diye pasta yapmıştım. Bu pastanın tarifini o zamanlar bir yere yazsaydım şimdi sararmış bir sayfada olurdu, o kadar eski. Hem kolay hem de değişik olduğu için lise yıllarımda çok yapardım. Beni o zamanlardan tanıyanlar tadına bakmışlardır mutlaka. Doğal olarak tarif anneme ait. O zamanlar internet yok ki tarif araştırasın. Ya annenden öğreneceksin, ya da yapan birilerinden. Geçen gün annemin aklına gelmiş, “bizim bisküvili pastayı da yapsana, blog için değişiklik olur” dedi.
     O zamanlar bunu yaparken şimdiki gibi her şeyin doğalına pek önem vermiyorum. Kolay olsun diye risk almamak için hazır puding kullandığım da çok olmuştur. Hazır kakaolu pudinge 1 tepeleme yemek kaşığı nişastayı ilave edip pişirince tam kıvamında oluyor. Ben de onu kullanıyordum. Kolaylık daha da kolay oluyor o zaman. Dilerseniz öyle deneyin. Hele ki öğrenciler için pudinglisi ideal. Kek yapmak yok, kabarmadı derdi yok, fırın istemiyor, mikser istemiyor. Tencerede karıştır, bisküvileri yapıştır, tamamdır. Haydi kolay gelsin.

MALZEMELER:
1 paket Burçak bisküvi
1 paket kakaolu bisküvi
4 su bardağı süt
4 tepeleme yemek kaşığı nişasta
6 yemek kaşığı toz şeker
2 yemek kaşığı kakao
1 paket vanilya
50 gr. margarin

YAPALIM:

  • Tencereye nişasta, toz şeker ve kakaoyu koyun. Sütü yavaş yavaş ilave ederek karıştırın. Sonra ocağınızın altını yakın ve pişirmeye başlayın.
  • Çırpma teliyle karıştırarak pişirirseniz karışımın pürüzsüz olması daha kolay olacaktır.
  • Muhallebisi koyulaşıp kaynamaya başlayınca ocağın altını kapatın içine margarin ve vanilyayı koyup iyice karıştırın. Eğer yaptığınız muhallebi biraz pürtüklü olmuşsa bu aşamada blendrla karıştırabilirsiniz.
  • Pastanızı koyacağınız dikdörtgen bir tepsi alın. Buradaki bisküviler büyüklükleri birbirine biraz yakın olan bisküviler olmalı. Burçak bisküviye en çok benzeyen ve koyu renkli bir kakaolu bisküvi var, onu kullanırsanız pastanız daha düzgün olur.

  • Muhallebinizin çok soğumasını beklemeden bisküvileri dizmeye başlayın. Bir Burçak alıp tabağa enlemesine koyun, kakaolu bisküvinin önünü arkasını muhallebiye batırıp Burçağın yanına yapıştırın. Sol elinizle bisküvileri tutmaya devam edin, bırakırsanız düşerler. Kakaolunun yanına yine bir Burçağı muhallebiye batırmadan yapıştırın. Kakaolu bisküviyi ise muhallebiye önlü arkalı bulayıp yapıştırın. Bu şekilde bir kakao, bir burçak şeklinde tün bisküvileri yapıştırın. Bir süre sonra bisküviler kendiliğinden durabilecekleri için sol elle tutmanız gerekmeyecektir.
  • Bisküviler bitince kalan muhallebiyi de üzerine ve yanlarına sıvayarak düzgün bir dikdörtgen pasta haline getirin.
  • Eğer zamanınız yok, ya da canınız fazla uğraşmak istemiyorsa hazır kakaolu puding alıp içine 1 yemek kaşığı tepeleme nişasta ekleyip üzerindeki tarife göre pişirirseniz aynı muhallebiyi elde edebilirsiniz.
  • Üzerini fındık veya cevizle süsleyebileceğiniz gibi hindistan cevizi de serpebilirsiniz. Benim hazırda çikolata süslerim vardı, onunla süsledim, bu süslerin yapımını da daha sonra anlatacağım.
  • Buradaki en önemli nokta da servis yapmak. Pastayı keserken düz keserseniz hiçbir anlamı olmayacaktır. Pastayı verevine kesmeniz gerekiyor. Böylece dilimlerde kahverengi-beyaz çizgilenme ortaya çıkacaktır. İlk dilimin şekli güzel olmayacağı için onu ev sahiplerine verip diğer dilimleri ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun…

2 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir