PİŞİ

Hafta sonu kahvaltıları için sıcak sıcak bir tarif veriyorum, hem de tün püf noktaları ile. Belki kızartma olduğu için biraz yağlı gelebilir ama hiç de rahatsız etmiyor, çünkü yağı emmiyor. Miktarı da herkese yetecek kadar çok. 
MALZEMELER:
1 yumurta
1 su bardağı yoğurt
2.5-3 su bardağı un
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı tuz
Kızartmak için sıvı yağ
YAPALIM:
  • İlk püf noktası: Malzemeler oda sıcaklığında olması gerekiyor. O yüzden yumurtayı ve yoğurdu önceden buzdolabından çıkarın.
  • Yumurtayı çırpın ve içine yoğurdu ekleyin. Sonra azar azar un ilavesi ile yoğurun. Hamurun içine koyacağınız ilk su bardağı una karbonat ve tuzu ekleyip karıştırdıktan sonra ilave edin. Hafif ele yapışan yumuşak bir hamur elde edeceksiniz. 
  • Üzerini nemli bir bezle örtüp biraz dinlendirin. Sonra tavaya bolca sıvı yağ koyup iyice kızdırın. Bu da ikinci püf noktası: Yağ kızgın olmayınca puf puf kabarmıyor.
  • Hamuru merdane ile açın. Ne çok ince olsun ne de çok kalın. İki durumda da kabarmıyor. Açtığınız hamuru su bardağının ağzı ile ya da kurabiye kalıbı ile kesin ve kızgın yağa bırakın.
  • Son püf noktamız da geliyor: Pufların yalnızca yağın üzerinde durması yetmiyor, üzerine kaşıkla kızgın yağdan dökün.  Böylece hemen kabarıp ortalarının açıldığını göreceksiniz. Bir tarafı kızarınca diğer tarafını da çevirin ve o da kızarınca yağdan alın. Hamurun tamamı bitene kadar pişirin ve hiç vakit kaybetmeden daha sıcakken hemen afiyetle yiyin.  

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir