JÖLELİ KUP

   Şimdilerde en kolay bulunan meyveler portakal, mandalina ve nar. Nasıl yazın çilekle tatlı süslemeleri güzelleşiyorsa kışın da narla çok güzel oluyor. Bu sefer biraz kolaya kaçarak jöleyi hazır alıp yaptım tatlımı. Ama tabii ki dileyenler jelatinle de hazırlayabilirler. Bir de benim hazır jelatin bulmam biraz güç olduğu ve şeklini görür görmez yapma isteği içinde olduğum için acil denemelerimden bir oldu. Benim gördüğüm sadece yan yatmış bardaklar ve üç renkli tatlı idi. Jöle kırmızı çok daha iyi görünüyor. Buna yakışan pembelik de kış ayında ancak nardan olabilirdi. Gerisi de ardı ardına geldi ve çarpıcı bir tatlı oldu. Bir diğer alternatif sarı renkli jöle, portakal veya mandalinalı ve beyaz muhallebi de olabilir. Neden olmasın…

MALZEMELER:
1 paket vişneli jöle
5 su bardağı süt
2 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı nişasta
6 yemek kaşığı toz şeker
1 adet nar
1/2 kutu krema
YAPALIM:

  • Öncelikli olarak jöleyi üzerindeki tarife göre yapın ve kup bardaklarına boşaltın ve donması için buzdolabına kaldırın. Biraz şekilli olması için bardakları eğik olarak bir kenarda soğutun, şekil alana kadar da öyle kalsınlar.
  • Jöle donduktan sonra un, nişasta ve şekeri bir tencereye alın, üzerine sütü yavaşça ekleyin ve çırpma teli ile karıştırın. Karıştırmaya devam ederek pişirin. Kaynamaya başlayınca ocaktan alın.
  • Muhallebinin yarısına narın suyunda sıkarak ilave edin. Biraz renginin pembeye dönmesi yeterli olur, çok fazla ilave ederseniz kıvamı değişir. Bardakları artık düz vaziyette tutup önce bu pembe muhallebiyi paylaştırın, 
  • Kalan yarısına da krema koyup çırpın. Diğer muhallebinin üzerine de bunu dökün. Üzerini kalan nar taneleri ve fıstıkla süsleyebilirsiniz. 

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir