YOĞURTLU KEBAP

   Hem kalan pidelerinizi değerlendirin, hem de et yemeğinizi lokanta kalitesinde evdekilere sunma fırsatınız olsun. Pideleri tereyağında kavurunca çok leziz oluyorlar. İftara yakın, sıcak servis ederseniz çok daha iyi olacaktır.

MALZEMELER:
1/2 kg kuşbaşı et
2 adet sivri biber
1 adet kuru soğan
Sıvı yağ
1 yemek kaşığı salça
Tuz
Karabiber
Kekik
SOS:
2 adet domates
1 yemek kaşığı biber salçası
Tuz
Karabiber
Pide
2 su bardağı yoğurt
2 diş sarımsak
Tereyağı
YAPALIM:

  • Etleri pişirerek başlıyoruz. Sıvı yağda yemeklik doğranmış soğanlar sotelenir. Birkaç dakika sonra doğranmış sivri biberler de eklenir.
  • Soğanlar pembeleşince salça ve ardından da etler eklenir. 2 su bardağı kadar sıcak su ve baharatlar eklenerek tercihen düdüklü tencerede pişirilir.
  • Sos için domatesler küp küp doğranır, tuz serpilir ve tereyağında sotelenir. Pişince salça ve karabiber de eklenir. Koyu kıvamlı sos haline gelene kadar pişirilir. 
  • Pideler küp küp doğranır, sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Etler pişince, servisten hemen önce pideler tereyağında kızartılır, sos ısıtılır.
  • Servis tabağına kızaran pideler serilir. Sosun yarısı üzerine gezdirilir. Suyu süzülerek etler konur. Etlerin üzerine kalan sosdan gezdirilir. Yoğurt da konulduktan sonra kırmızı biberli yağ gezdirilip servis edilir.

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir