HARRY POTTER TEMALI DOĞUMGÜNÜ

  Bu sene hep temalı doğum günlerinden gidiyoruz. Bu sefer de küçük kızımın doğum günü vardı ve ablası daha günler öncesinden temayı Harry Potter olarak seçmişti. Kendisi masa düzeninden sorumlu olacağı için bana sadece masanın üzerini yiyeceklerle doldurmak kaldı.

   Doğum günü deyince ilk akla gelen şey tabi ki pasta. Hemen pasta fikirlerine şöyle bir göz attım ve Harry Potter’ı çağrıştıracak şeylerle süslü eski bir kitap, belki de bir büyücü kitabı yaptım. Büyücü kitabı izlenimi versin, eskitme olsun diye kitabın sayfalarını kakao ile sararttım. Çoğunlukla yuvarlak pastalar yaptığım için bu seferki dikdörtgen pasta da değişik oldu. Pastada kakaolu pandispanya ve kakaolu fındık kremalı ara kreması kullandım.

   Bir diğer Harry Potter konseptini de kurabiyelerde kullanmış oldum. Uzun zamandır yapmayı planladığım tahinli kurabiyelerin üzerine onların işaretini erimiş çikolata ile çizdim.

   Büyücü kazanı olmasa olmazdı. O yüzden de evdeki güveç kabını kullanıp içini patlamış mısır ile doldurdum.Patlamış mısırları koymak için üzeri Harry Potter armalı kapları Ece ile Öykü yaptılar.

   Harry Potter’daki konuşan şapkayı andıran kurabiyeler için de külah kurabiyeleri kullandım. Tarifin malzemelerine biraz kakao katınca koyu renkli oldular.

   Tuzluların Harry Potter’la pek alakası yoktu. Tuzlulardan ilki daha önce de yaptığım mısır unlu poğaça.

   Cafe Fernando’nun tariflerinden ilk olarak denediğim tuzlu tarif: Kaşarlı çubuk krakerler.

Son olarak da baklava yufkasından patatesli börek.
Ama bunlar ne ki. Asıl masanın üzerindeki her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülerek yapılmıştı.       Büyü kazanının altında eski püskü ve dolaşmış bir ip yumağı. Onun hemen altında irili ufaklı mumlar. Yanmaktan son anda kurtulmuş, mühürlü bir kağıt.

   Siyah mumlukların üzeri örümcek ağı ile kaplanmış. Örümcek ağları da tüylü iplerden yapıldı. Aynı şekilde meşaleler de örümcek ağı olmuş.

   Süpürgesiz büyücü olur mu? Onu yapmak için de çöp şiş ve keçe kullandılar. Bu süpürgeleri de Öykü’nün özenle katladığı peçetelerin içine koydular.

   Fotoğraf çerçevesi ise Ece’nin fikri ile filmdeki “aranıyor” haberli gazete ile aynıydı. Gazete hareketli fotoğrafın yerine herkes korkunç bir fotoğraf çektirdi.

  Akşamüstü başlayan doğum günü partisi gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Ortamdaki mumlar aydınlatma amacı ile kullanılınca daha da hoş bir ortam oldu.

   Begüm için her şeyi ile çok güzel ve devamlı hatırlanacak bir doğum günü idi. Daha nice uzun yaşları sağlıkla yaşar inşallah…

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir