ECE’NİN DOĞUM GÜNÜ

   Benim tatile girmemle birlikte blog da tatile girmiş oldu. Aslında hiç böyle ummamıştım, biriken tariflerimi yazarım diye düşünüyordum, ya da gezi notlarımı. İşte yine çalışma hayatına ve rutin işlerime geri döndüm, doğal olarak mutfağıma da. Yapmayı istediğim bir dolu tarif var. Bir taraftan da tatil yüzünden değiştirdiğim yemek alışkanlığını düzeltip kilolara bir çeki düzen vermek de gerekiyor. İkisinin ortak yanlarında, gayet sağlıklı besinler yapmam lazım. Ama haftada bir kaçamak da olabilir.
   Bugün tatil öncesi kızıma yaptığım doğum günü partisi ile başlamak istiyorum. Konseptimiz pembe siyahtı. Herşeyi Ece’den gizleyerek, ona süpriz olacak şekilde hazırladık. Masanın hazırlanmasına kadar kesinlikle olanlardan haberdar olmadı. Gördüklerini de çok beğendi. Neler mi vardı?

    Masanın üzerindeki çiçekler Begüm ve Öykü’nün eserleri. Onları yapmak ve özellikle Ece’ye göstermemek için çok çaba sarf ettiler.
    Ece’ye süslü cupcake’ler yaptık. Cupcake havuçlu cevizli, üzerinde vanilyalı kreması var. En önemlisi de Begüm’ün uzun uğraşlar sonucu, çok özenerek yaptığı cupcake süsleri var. Onlar da konsepte uyacak şekilde pembe ve siyah renklerden oluşuyor.

Peçetelerimiz de gayet süslüler. Onlar da konsepte uyar şekilde peçeteliklerle katlandılar.

Masamızın üzerinde pembe lokumlarımız da var.
Bunlar da masanın diğer süsleri. Benim süslü kızıma çok yakıştılar.
Soframızda tuzlu olarak içli köfte ve atıştırmalık mahlepli çörek otlu kurabiyeler var.
Tatlı olarak da cupcakeden başka cakepopslar var. Ama sıcağa zor dayandıkları için sopalarından düştüler ve biz de tabakta sunmak zorunda kaldık. Bir de klasiklerden yaprak sarması ve kısır.
   Yine bir unutma faciası yaşadım. Bu sefer de yaptığım kurabiyeleri, sakladığım fırının içinde unutum. O akşam tesadüfen ortaya çıkan kurabiyeleri sonradan yemek zorunda kaldık.  
  Gelelim sofranın en önemli ve beklenen kısmına: Pasta. 
Pastanın pandispanyası kakaolu, ara kreması da vanilyalı ve bir katının üzerinde şeftalili sos var. Yani biraz meyveli bir pasta oldu. Üzerinde güller ve fiyonklar yerleştirdim. Bu sefer pastanın kenarını biraz değişik bir şekilde kapladım. Renkleri de elimdeki renkleri karıştırarak ve biraz da gıda boyası katarak hazırladım.
    Sevgili kızımın 20 yaşını doldurduğu bu günde yüzündeki gülücüklerin hiç bir zaman sönmemesi ve ve güzel gamzelerin daime görünmesini, her gününün en az bu günkü kadar güzel geçmesini diliyorum. Çünkü ona mutlu olmak çok yakışıyor. Nice güzel günlere, hep birlikte, inşallah…

1 Yorum

  1. Canım annem beniiiim �� herşey harikaydı, ellerine sağlık herşey için çok teşekkür ederim 🙂 birlikte nice sağlıklı, huzurlu, mutlu yaşları kutlarız umarım…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir