TAVADA KOLAY SU BÖREĞİ

   Dün zor bir gündü. Neden olduğunu bilmiyorum ama iftarı zor ettim. Vakit geçmek bilmedi, halsizliğim son sınırındaydı. Geldik 6. güne. Bizim evde bugün yemek pişmeyecek.  O kadar çok kalan yemeğim var ki onların hepsini bu gece yedireceğim ki kalmasın diye. Ama siz farklı şeyler deneyebilirsiniz. Bugün için menü önerilerim:

Tarhana çorbası
Etli patates yemeği
Sebzeli bulgur pilavı

   Bugün vereceğim tarif iftardan sonra yapılıp sahurda yenecek. Sizin için de büyük kolaylık olur. İftardan sonra sofrayı toplayın ve böreği hazırlayın, atın buzdolabına. Sahurda da erken kalkmanıza gerek yok, çay suyunu koyduktan sonra böreği de tavaya alın ve pişirmeye başlayın. Siz sofrayı hazırlayana kadar böreğiniz sıcacık mis gibi pişecektir. Ya da dilerseniz Ramazandan sonra akşam oturmasına gelecek olan misafirlerinize yapın. Eminim çok beğenilecektir.

MALZEMELER:
3 adet yufka
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ ve tereyağı karışımı
1 çay bardağı krema
3 yumurta
Beyaz peynir
Kaşar peynir
1 çay kaşığı kabartma tozu
YAPALIM:

  • Yufkaları tavanın büyüklüğünde parçalayın. Bir parçayı en alta sermek için bira daha büyükçe parçalayın.
  • Yoğurt, sıvı yağ, erimiş tereyağı, krema, yumurta ve kabartma tozunu karıştırın.
  • Tavayı sıvı yağ ile yağlayın. En alta büyük olan yufka serin. Kalan yufkaların yarısını önce yaptığınız sosa batırıp üst üste yerleştirin.
  • Ezilmiş beyaz peynir ve rendelenmiş kaşar peynirini yufkaların üzerine yayın.
  • Kalan yufkaları da aynı şekilde sos batırıp üst üste koyun. Sonuncu yufkayı sermeden önce en alttaki yufkanın kenarlarını kapatın ki çevirirken içindeki peynirler dökülmesin. En sonuncu yufkayı soslamadan bunun üzerine serin. Böreği bu haliyle 4-5 saat buzdolabında bekletip sonra pişirirseniz daha güzel olacaktır.
  • Ocağı yakıp kısık ateşte böreği pişirin. Bir tarafı kızarınca diğer tarafını bir kapak ya da geniş spatula yardımı ile çevirin.Her iki tarafı da pişince soğumadan servis edin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir