POŞET ÇAY KURABİYESİ

Günüm için hazırladığım kurabiyeler. Bir televizyon programında bu şeklin yapıldığını görmüştüm ve ilk fırsatını bulduğumda denemeyi düşünüyordum. Günüm de bunun için tam fırsatı oldu. Birazcık uğraştım ama küçük yardımcılarımın da bana epey faydası oldu. Begüm ve Öykü kurabiyelerin iplerini taktıkları için işin o kısmı ile uğraşmam gerekmedi. İlk iki kurabiye zayi olunca korkmuştum ama sonunda kalanları hasarsız yapmayı başardılar.


MALZEMELER:
1 paket margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
1 su bardağı nişasta
1 su bardağı pudra şekeri
1/2 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 su bardağı kadar un
100 gr. bitter çikolata
2 paket pasta süsü
YAPALIM:

  • Oda sıcaklığında yumuşamış olan margarin, sıvı yağ, pudra şekeri, nişasta yoğurma kabına alınır.
  • Kabartma tozu ve vanilya ile birlikte elenmiş un yavaş yavaş ilave edilerek yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Buzdolabında dinlendirilir.
  • 1 saat kadar dinlenen hamur yarım cm kalınlığında açılır, çay poşeti ekli vermek için dikdörtgen şeklinde kesilir. İki köşesinden küçük üçgenler kesilir. İki üçgenin ortasına gelecek şekilde yuvarlak kalıpla delik yapılır.
  • Pişirme kağıdı serilmiş tepsiye yerleştirilir. 170 derece ısıtılmış fırında pembeleşinceye kadar, yaklaşık 15-20 dakika pişirilir ve soğumaya bırakılır.
  • Çikolata Ben Mari usulü eritilir. Pişen ve soğuyan kurabiyelerin alt kısmı önce çikolataya, sonra çubuk şeklindeki pasta süsüne batırılıp sallama çay şekli verilir ve yağlı kağıdın üzerinde soğumaya bırakılır. Yarım saat kadar buzdolabına konularak donması sağlanır.
  • Sonra da dilerseniz yaptığınız delikten çayların iplerini de takabilirsiniz.

3 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir