BURÇAKLI BİSKÜVİ

    Hemşire arkadaşımızın kreşi için yaptığım kurabiyelerin tarifini bugün veriyorum. Kurabiyeler için aynı yolu iki kere gitmek zorunda kaldım. Açılış için özellikle yaptığım kurabiyeler bunlardı, ama o gün herşeyi götürüp bunları evde unutmuşum. Ve bunu ancak kreşin kapısına kadar gittikten sonra fark ettim. Doğal olarak da geri dönüp kurabiyeleri almak zorunda kaldım. Neyse ki açılışa da kıl payı yetiştim. Böyle de güzel bir anısı oldu.
     Aslında tarif önceden hazırdı. Hamurun toparlanması biraz zor oldu. Kırılgan bir kurabiye ama çok lezzetli. Acaba margarinle daha iyi olur mu diye dün o şekilde de denedim ama margarin kurabiyelerin yayılmasına sebep oldu ve yerken yağ tadı ağıza geliyordu. Onun için gönül rahatlığıyla tarifin sıvı yağ ile yapılması gerektiğini söyleyebilirim. Üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz ama çikolata gerçekten bu tada çok yakışıyor.

MALZEMELER:
1 paket burçak
1 paket krem şanti
1.5 çay bardağı sıvı yağ
2.5 çay bardağı un
Üzeri için beyaz ya da bitter çikolata
YAPALIM:

  • Bisküviler rondoda un haline getirilir. İçine toz halinde krem şanti ve yağ eklenir. 
  • Yavaş yavaş un ilavesi ile hamur yapılır. Gerekirse hamuru biraz daha toparlamak için 1-2 yemek kaşığı daha un ilave edebilirsiniz. 
  • Hamur yağlı kağıdın arasında merdane ile yarım santimetre kalınlığında açılır. Yuvarlak kalıplar ile kesilir. 
  • Yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında 10 dakika kadar pişirilir.
  • Soğuduktan sonra üzeri erimiş çikolata ile süslenir.

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir