BALKABAKLI MOZAİK PASTA

    Büyükçe bir bal kabağım çürümeye yüz tutmuş. Onu yenilecek bir hale getirmem lazımdı. İlk önce şekerle birlikte pişirdim. Ardından kabağa yakışacak şeyleri bir araya getirdim: Bisküvi, ceviz, tarçın. Bal kabaklı toplar yapabilirdim. Ama biraz daha değişik olsun istedim. Bu arada hafta sonu Ankara’ya gitmemiz gerekecekti. Yapacağım tatlıyı annemlere de götürürüm diye düşündüm. Biraz de eklemelerle kavuniçi renkli bir mozaik pasta yapmaya karar verdim. Tek problem kıvamı olabilirdi. Ama kıvamı da gayet güzel olmuştu ve rahatlıkla kesilebiliyordu. Böylece bal kabaklı mozaik pasta tarifim ortaya çıktı:

mozaik pastayı bir de böyle deneyin

MALZEMELER:
1.5 paket pötibör bisküvi
100 gr. margarin
3-4 yemek kaşığı pudra şekeri
1 yumurta
2 su bardağı balkabağı püresi
1 su bardağı ceviz
1 çay kaşığı tarçın
1/2 paket krem şanti
1 çay bardağı süt
YAPALIM:

  • Balkabağı şekerle birlikte pişirilir ve blendrdan geçirilir.
  • Genişçe bir kabın içine erimiş margarin ve pudra şekeri konularak çırpılır ve şekerin erimesi sağlanır.
  • İçine 1 adet yumurta kırılarak çırpılmaya devam edilir.
  • Bu karışımın içine elle kırılmış bisküviler, bal kabağı püresi ve irice çekilmiş ceviz konur. Tarçın da ilave edilerek kaşıkla karıştırılır. 
  • Alüminyum folyo serilmiş dikdörtgen bir borcama bu karışım yayılır ve üçgen şekil verilerek folyo kapatılır. Bir gece buzdolabında bekletilir.
  • Ertesi gün krem şanti ile çırpılmış süt üzerine sürülür, yeniden buzdolabına konur. İstenildiği zaman dilimlenerek servis edilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir