MELİKE’DE GÜNÜMÜZ VARDI…

    Bu sefer gün biteli 2 hafta oldu, neredeyse yediklerimizi unutacağım ama bir türlü yazamadım. Melike’nin sofrası mutlaka aç oturulması gereken sofralardan biridir. Aç gitmezseniz tadamadığınız şeyler yüzünden sonradan pişman olabilirsiniz. O yüzden mümkünse hafif bir kahvaltı yapıp ara öğün yemeden, rahat kıyafetlerle gidilmesi gereken bir gündür.
     Sevgili Melike’nin bir haftadır bu gün için hazırlık yaptığını öğrendik. İlk defa yapacağı tarifleri denemek için bir haftadır sürekli bir şeyler pişiriyormuş. Ama uğraşlarına değmiş doğrusu. Tadı tuzu yerinde çeşitlerle doluydu sofrası.

     Bana en ilginç ve hafif gelen bir tatlıdan başlayayım: Elmalı tatlı. Bu tatlıdan çok değişik fikirler aldım, hatta benzeri ve biraz daha değişik bir çeşidini de dün denedim. Bu tatlıyı servis tabağındayken pek fazla anlayamıyorsunuz. Ama kesip de görüntüyü görünce “tamam budur” diyorsunuz. Tabanında pişirilmiş, ceviz ve üzüm ile doldurulmuş elmalar var. Üzeri de sütlü bir muhallebi ile kaplanmış. Ayrıntıları tarifi deneyince vereceğim.Ama şimdiden söyleyeyim, içindeki sürpriz elmasıyla harika bir buluşma olmuş.

    Geçen seneki gibi iki katlı kurabiyelik iki  farklı kurabiye ile doldurulmuştu. İkisi de güzeldi ama benim favorim tatlı olan halley kurabiye. Çok leziz. Arasındaki fındık kreması, lezzetli bisküvisi , etrafındaki fındık kırıntıları ile yine hem göze hem de damağa hitap ediyordu.

    Üst kattaki tahıllı kurabiye ise tuzlu olan kurabiye çeşidi idi. Onu da bir gün denemek üzere bir kenara yazıyorum.
     Kurabiyelerle devam edelim. Bu da pizza kurabiye. İçinde sucuk olması ile böyle isim almış sanırım, dışında da milföy hamuru var, güllü pizza gibi.

     Böreğimiz de yufka ile yapılan 3 renkli börekti. 3 rengi veren havuç, ıspanak ve diğer 3 renkli böreklerden farklı olarak da pastırma idi. Yanında da Vildan’ın getirdiği turşuyla beraber ne de güzel yendi. Hele ki mantar turşusu nefisti.

   Bu da salatalarımızdan biri: Turşulu pirinç salatası.

     Perişan kurabiye bir dost tarafından yapılıp gönderilmişti.

     Haşhaşlı tatlı, şerbetli tatlılarımızdandı.

      Makarna salatası erişte makarna ile yapılmıştı. Bu tarz salatalar çok güzel oluyor. Sarımsaklı yoğurt, mayonez bir de işin içine ceviz girdiği zaman yemeğe doyulmuyor.

     Her şey bitti sandığımız bir anda sofraya sığmayan, vitrinin önünde duran Afrika rüyasını gördük. Keşke daha önceden tadına baksaydık. İçindeki malzemelerin bolluğu ile en son yemek için biraz ağır geldi bize. Yoksa yer bitirirdik.

Her şey için ellerine sağlık Melike’ciğim.

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir