KURABİYELİ PASTA

     Ne bereketli bir pasta ayıymış bu ay. Bu sefer de sağlık ocağına bir pasta yapıp götürdüm. İzinler tatiller derken 4 kişinin birden doğum günü bir araya gelmiş.Ben de hepsine topluca bir pasta yapayım dedim. 4 kişinin pastası bir pastada nasıl toplanabilir diye düşünürken aklıma çok güzel bir fikir geldi: Pastayı tek yapıp herkese bir kurabiye ile süsleme yapmak, sonra da bu kurabiyeleri pastanın üzerine yerleştirmek. Herkesin çok hoşuna gitti.

     Pastanın pandispanyasını kakaolu yapayım dedim ama içine bir farklılık katmak için tarçın da koydum.  Ara kremasında değişiklik olarak da sade kremaya hazır fındık aromalı içeçeklerin tozundan koydum. Hem rengi biraz karamelimsi oldu, hem de tadında fındık aroması hissedildi.

   Pasta çok da düz olmasın diye ağaç şekli verdim. Üzerine beyazla kahverengiyi haleli olarak karıştırıp düz olarak sererken yanlarına da kökleri ortada olan bir ağaç görünümü oldu.

     Kurabiyeler piştikten sonra onların süslemeleri de kişiye özel oldu tabii. Doğum günlerinin ikisi bayandı. Onlara birer çiçek yaptım. Birisi bordo- kırmızı bir gül…

Diğeri ise pembe bir karanfil.

    Erkeklere pasta yapmak çok zor oluyor. Cihangir Bey giyimine çok dikkat eder, güzel gömlekleri, kravatları vardır. Onun kurabiyesine kravatlı bir gömlek yaptım.

    Baki Bey ise bizim sağlık ocağının enjeksiyonlarından sorumludur. Ona en uygun ey de enjektör olacaktı. Hem de neredeyse gerçek bir enjektör. Çünkü iğne ucu yerine toplu iğne vardı.

    Kalan kurabiyeleri de basit birkaç süsleme ile tamamlayıp götürdüm. Güzel bir kutlamaydı. Mustafa Bey’i hacca uğurlamak için hazırladığımız yemeğin sonrasında ağzımız tatlandı.

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir