BAL KABAKLI TURTA

    Günümde yaptığım ve kendim pek çok tariften ürettiğim bir tarifti bu. Yani tamamen bana ait bir tarif. Kayınvalidemin büyük bir kabağın bir kısmını pişirip kalanını bana vermesinden yola çıkmış oldum. Hazırda soyulmuş ve doğranmış bir kabak olunca hemen ondan değişik bir şey yapayım dedim. Misafirlerime kabak tatlısı yapsam yetmezdi, evdekilere pişirsem bir iki yeniyor, sonra da kalanı ekşiyip bozuluyor. En güzeli onu bir tatlının içine karıştırmak. Bu kabağı pişirip bisküvi ve cevizle toplar yapmak da güzel oluyor, bir ara onun tarifini de veririm. Bu da böyle değişik ve hafif bir tatlı oldu. İki haftadır Ayşe’nin tarifini beklediği tarifi de nihayet veriyorum böylece.

MALZEMELER:
1 yumurta
200 gr margarin
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı pudra şekeri
1/2 paket kabartma tozu
8 kahve fincanı un
Muhallebisi İçin:
2 yumurta
1 su bardağı toz şeker
3 yemek kaşığı un
1/2 lt süt
100 ml krema
Bal Kabağı Sosu İçin:
1/2 kg soyulmuş bal kabağı
2 su bardağı toz şeker
YAPALIM:

  • Öncelikli olarak bal kabağını pişirmeniz gerekiyor. Ya da benim gibi önceden pişirilmiş bal kabağınız varsa onu da kullanabilirsiniz. 
  • Soyulmuş ve dilimlenmiş kabakların üzerine akşamdan toz şekerini serpilir ve sabaha kadar beklenir.
  • Sulanmış olan kabaklar hiç su koymadan pişirilir. Pişirirken içine karanfil ve çubuk tarçın da koyabilirsiniz. İyice yumuşamış olan kabaklar blendrdan geçirilir ve bir kenarda bekletilir.
  • Turtasını yapmak için oda ısısında yumuşamış margarin, pudra şekeri, yumurta, ve yoğurt karıştırılır.
  • Un ve kabartma tozu elenerek eklenir ve yumuşak bir hamur yapılır.
  • Pişirme kabı yağlanarak hamur yerleştirilir, elle açılarak ve kenarları yükseltilerek tüm kaba yayılır.
  • Hamurun üzerine bıçakla delikler açılarak kabarması engellenir ve 180 derece fırında pişirilir.
  • Hamuru pişerken muhallebisi yapılır. Yumurta, toz eker ve un çırpılır, üzerine yavaş yavaş süt ilave edilir ve karıştırılarak pişirilir. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılıp krema konur ve çırpılır.
  • Turta piştikten sonra soğutulur, soğuyan turtanın üzerine kremalı muhallebi dökülür. Yarım saat kadar buzdolabında tutulur, daha sonra önceden hazırlanmış ve blendrdan geçirilmiş bal kabağı püresi üzerine sürülür ve servis yapılana kadar buzdolabında bekletilir. Servis etmeden önce üzerini cevizle süsleyebilirsiniz.

2 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir