PAPATYA KURABİYE

     Öykü’nün okulda eğlencesi varmış. Daha bir hafta öncesinden ne yapacağız diye sormaya başladı. Ben de çocukların ilgisini çekebilecek bir şey olsun istiyordum. Birden aklıma papatya kurabiyeler geldi. Hem birlikte de yapabileceğimiz bir şeydi. Hamurunu yapmayı çok istedi, neyse ki sadece yuvarlakları yapıp çiçekleri bir araya getirmeyi ikna edebildim. Yine epey eğlendik. Bütün çiçekler onun eseri. Yine küçücük elleriyle minik yuvarlaklar yaptı, bana yetişmeye çalıştı, yetişemeyince de çiçekleri o yaptı, pek de güzel oldu. Aldığımız yorumlar genelde şu şekildeydi: Ağızda hemen dağılıveriyor, tadı yerinde, şekilleri çok sevimli. Bence çocuklarınızın doğum günü için güzel bir seçenek olur.

MALZEMELER:
1 paket margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
1 su bardağı nişasta
1 su bardağı pudra şekeri
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 su bardağı kadar un
2-3 yemek kaşığı kakao
YAPALIM:

  • Oda sıcaklığında yumuşamış olan margarin, sıvı yağ, pudra şekeri, nişasta yoğurma kabına alınır.
  • Kabartma tozu ve vanilya ile birlikte elenmiş un yavaş yavaş ilave edilerek yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Hamur kıvamı gelmeye yakın iki eşit kısıma ayrılır. Birine kakao konulduktan sonra gerekirse un ilave edilir. Diğerine yalnızca un ilavesiyle kıvamı getirilir.
  • Beyaz ve kakaolu hamurlardan fındıktan biraz büyük yuvarlaklar yapılır. Çok büyük yaparsanız çiçekleriniz de büyük olacaktır. Kabarma olasılığını da düşünerek fazla büyük yapmayın.
  • Yuvarlak parçaları papatya haline getirin. Kiminin ortasına kakaolu koyup kenarlarını beyaz, kimini de ortasına beyaz koyup kenarlarını kakaolu olacak şekilde birleştirin ve yağlanmış tepsiye aralarında boşluk olacak şekilde yerleştirin.
  • Önceden 150 dereceye ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin. Kurabiyelerde pişirirken fazla kızarmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer kızarıp kahverengi hal alırsa sert olabilir. 
  • Pişen çiçekleri soğuduktan sonra servis tabağınıza alabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir