TİRAMİSU KUPLARI

     En sevdiğim tatlılardan biridir Tiramisu. İtalyanlarla da yemek lezzeti konusunda anlaştığımız tek nokta bu tatlı. Herkes pizzalarını, makarnalarını öve öve bitiremiyor. Ama ben hiç de öyle büyük bir lezzetle karşılaşamadım. Bence bizler pizzayı İtalyanlardan daha iyi yapıyoruz. Ya da bizim yaptığımız damak zevkimize daha uygun oluyor. Ama Tiramisu farklı. Bu konuda onlarla aynı fikirdeyiz. Nescafe, kakao, kreması ve kedi dili bir arada nefis bir tat yaratıyorlar.

     Daha önceden İtalyan Tiramisusunun benzerini yapmaya çalışmıştım. Çok da uğraşmıştım. Ama bu sefer kolay bir Tiramisu yaptım. Uğraşmak istemeyenler, çabuk tatlı yapmak isteyenler ama nefis bir lezzet tatmak isteyenler için. Buzdolabında kedi dlinşz varsa hemen bir krema karıştırın, dökün üzerine. Akşama hazır olsun. Sunumu ister cam tabakta, ister benim gibi kup bardaklarında yapın. Ama mutlaka kenarına bir not iliştirin,” Dikkat! yerken parmaklarınızı koruyun ” diye 🙂

MALZEMELER:
Kedi dili
1 yumurta sarısı
2 su bardağı süt
2 yemek kaşığı un
4 yemek kaşığı toz şeker
Vanilya
200 gr labne peyniri
Islatmak için: 1 yemek kaşığı nescafe
                     1 su bardağı ılık su
                     1 yemek kaşığı toz şeker
YAPALIM:

  • Yumurta sarısı, toz şeker ve unu çırpın.
  • Üzerine yavaşça sütü ilave ederek karıştırın. Pürüzsüz bir kıvama gelince ocağınızı yakıp pişirmeye başlayın. Muhallebi gibi karıştırarak pişirin.
  • Kaynamaya başlayınca ocaktan alın ve vanilya ile labne peynirini koyup mikserle çırpın. Benim o gün labne peynirim kalmamıştı, 1 kutu krema koydum, o da aynı işlevi gördü.
  • Kuplarınızı hazırlayın. Kedi dilini kuplarınızın dibine sığacak kadar küçültün. Suyu ısıtıp şeker ve nescafe ile karıştırın. Kedi dilini bu nescafeli su ile ıslatıp kupların dibine koyun. 
  • Üzerine önceden hazırladığınız kremadan 1-2 kaşık koyun. Birer kedi dili daha ıslatıp üzerine koyun ve yine krema ile üzerini kapatın. 
  • Kuplarınızın büyüklüğüne göre değişecektir ama yaklaşık 5-6 adet tiramisunuz olacaktır. Kedi dilinin üzeri tamamen krema ile kaplanınca çay süzgeci ile üzerine kakao serpiştirin. Tatlılarınızı buzdolabında 2-3 saat bekletirseniz akşama nefis tatlınız hazır olacaktır.

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir