FERAY HANIM’IN SOFRASI

     Daha önce yapılanları “çok” olarak niteleyen Feray Hanım yalnızca! 10 çeşit yaparak bizi karşıladı.

     Sofrayı görüyorsunuz, bunlar sadece masaya sığanlar, bir tane tatlı da aynalı konsolun önünde duruyor. Kendisi de önceki çeşitleri görüp “ben bu kadarını yapamam” diyenlerdendi. Sonra da oturup 10 çeşit yapıvermiş.
     Çeşitlerden 1 numarayı oy çokluğu ile haşhaşlı poğaça aldı. Harika bir şeydi. Çok güzel kabarmıştı. Ara katlarında haşhaşlar vardı. Katlaması da çok değişikti. Tarifini en kısa zamanda alacağım.

     Feray Hanım salata çeşitlerini bol tutmuştu. İyi ki de öyle yapmış, yoksa sofradaki her şeyin tadına bakamazdık. Salatalardan biri bezelye salatasıydı. İçinde haşlanmış mısır, patates, havuç, dereotu , her şey vardı.

    Tavuklu makarnalı salatanın görünümü çok güzeldi. Klasik makarna salatasından farklı olarak tavuklar makarnanın içine karıştırılmamıştı. Muhtemelen tavukları bir sosa bulayıp kızartmış ve makarna salatasının üzerine öylece yerleştirmişti.

     Ekşili salata diyebileceğimiz son salatada yoğun bir sirke tadı alınıyordu. İçinde siyah zeytin, domatesli yeşil zeytin, kırmızı biber eklenmişti. Ayrıca haşlanmış mantar da vardı. Aperatif olarak güzeldi.

     Sofrada en çok dikkati çeken pastanın kenarları rulo pasta ile süslenmişti. Nasıl dilimleyeceğimizi bir türlü bilemeyince kenardaki rulo pastaları yok sayıp istediğimiz gibi incecik dilimledik. Bu kadar çeşidin yanında pastayı da büyük dilimlersek Kastamonu tabiriyle “arkamıza aşardık” herhalde.

    Sofranın tam ortasında kıymalı bir börek vardı. Ama böreğin özelliği krep hamuru ile sarılmış olmasıydı.
Su böreğimiz de vardı.

     Değişik bir tatlı da içinde revani, üzerinde ve altında baklava hamuru bulunan baklavalı revani idi. İçine ceviz koymayı unutmasına rağmen güzeldi.

     Konsolun üzerinde duran tatlıyı unuttuğumuzu sonradan fark ettik. Halbuki buzdolabında beklemesi gereken altı bisküvili üzeri çikolata soslu bir tatlıymış. Hatırlayınca hemen bir şok buzlama yaptık. O zaman kendini salmaktan vazgeçti, dilimlemek biraz daha kolaylaştı.

     Bu tatlının adı da hurmalı baklava. Yine baklava hamuru kullanılmış. Ama farklı olarak içinde hurmalı bir karışım var.

     Bu aralar sık olarak davet masaları paylaşıyorum. Hemen hemen her hafta bir yere gidiyorum. Az yiyerek, tadımlık alarak formumu korumaya çalışıyorum. Daha da önümdeki 2 hafta şimdiden dolu. Bu aralar sporu da arttırayım bari…

2 Yorum

  1. bu kadar çeşidin içinde formunuzu nasıl koruyosunuz..Herşey çok güzel görünüyor.Eminim lezzetleri de görünümleri kadar güzeldir..Haşhaşlı poaçanın tarifini bekliyorum..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir