SÜSLÜ CUP KEK

     Öykücüğümün okulda kermesleri vardı. Daha haftalar öncesinden neler yapacağımızı planlamıştık. Cup kek yapacak ama üzerlerini süsleyecektik. Hatta hangi kalıpları kullanacağımızı, ne şekiller yapacağımızı bile önceden seçmiştik. Bu etkinliğin birlikte yapılması gerekiyordu. Onun için her şeyde Öykü’nün de  bir katkısı oldu: Kremayı karıştırdı, kalıpları kesti, kesilenleri üzerlerine yapıştırdı. O olmasaydı ben bu kadar bol çeşit çıkaramazdım zaten. Hatta en son yaprakları yapınca “bir de sarı yaprak yapalım da, sonbahar gibi olsun ” diyen de Öykü’ydü. Onun sayesinde “sonbahar konsepti” de yapmış olduk. En sonunda bütün renkleri karıştırıp da ortaya gri rengini çıkarınca da arı yapmak benim fikrimdi. Çok eğlendik. İnşallah okuldaki arkadaşları da beğenmiştir de hepsi satılmıştır.
     Reklamımızı da yaptık tabii…

CUP KEK MALZEMELERİ:

3 yumurta
1.5 su bardağı şeker
1 su bardağı ayran
1/2 su bardağı tere yağı
1/2 su bardağı sıvı yağ
3 su bardağı kadar un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1/2 çay bardağı damla çikolata
2 yemek kaşığı kakao

YAPALIM:

  • Yumurta ile şeker rengi beyazlaşıncaya kadar çırpılır.
  • Tereyağı eritilip soğutulur. Sıvı yağ ile birlikte eklenir. Ayran koyulur ama çok fazla karıştırılmaz.
  • Un, kakao, kabartma tozu, vanilya ayrı bir kaba elenir. Hepsi birlikte sıvı malzemelere karıştırılır. Çok fazla çırpılmaz.
  • Kek kalıplarının 2/3’üne doldurulur. 170 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika pişirilir.

    Kekler pişerken ganaj hazırlanır. 1 kutu krema ısıtılıp içine 100 gr bitter çikolata eritilir. Kekler pişince üzerine bu kremadan sürülür.
     Buradaki küçük eller Öykü’nün elleri. Benim cup kek yardımcımın.

     Üzerini süslemek için şeker hamuru ve kalıplar kullanılır. Buradaki fikirler hep Öykü’ye ait. Özellikle de ” Sonbahar konsepti “

     Bundan sonraki aşamamız da merak aşaması oldu. Acaba elimizdeki tüm renkleri karıştırırsak nasıl bir renk elde ederiz diye bir deney yaptık. Bütün renkleri karıştırıp düzgün bir renk yapmak oldukça zordu ama sonunda gri rengimiz oldu. Ben de onu arı da kullandım.

3 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir