VİŞNELİ KEDİ DİLİ

     Oldukça eski bir tarif bu. Mesai arkadaşım Fatma’dan alınma. O zamanlar çok kolay bulduğumuz hazır vişne kompostosunu bu sefer bulamadım. Evde yaptığım konserveleri de bitirmişim. Ben de mecburen vişne reçeli kullanmak zorunda kaldım. Böyle olunca rengi biraz kahverengimsi oldu, yoksa çok güzel bir kırmızı sos olacaktı. Siz bulabilirseniz mutlaka komposto kullanın. 
   Baktım ki resim güzel olmamış, bu sene de vişnelerimiz çok odu, hemen gerçek vişneden yapıp sizin için olması gereken renkte tatlıyı yaptım, afiyet olsun.

MALZEMELER:
Kedi dili
Ara Krema için:
750 gr. süt
5 yemek kaşığı toz şeker
3 yemek kaşığı tepeleme mısır nişastası
1 paket vanilya
Üst Jölesi için:
750 ml. vişne kompostosu
3 yemek kaşığı mısır nişastası
Gerekirse toz şeker
YAPALIM:

  • Önce ara kremasını yapalım. Nişasta ve toz şekeri bir kaba alıp içine sütü yavaş yavaş ekliyoruz. Ocağa koyup muhallebi gibi pişiriyoruz. Koyulaşıp kaynayınca ocağın altını kapatıyoruz. Ilınınca içine vanilya koyup karıştırıyoruz.
  • Diğer tarafta kedi dilini iki sıra halinde borcama dizeceğiz. Bunun için 2 su bardağı sütü bir kaba boşaltıyor ve kedi dilini iki taraflı batırıp süzülmesi için baş aşağı tutup yan yana yerleştiriyoruz. Bu sırada kedi dillerini sütün içinde kesinlikle bekletmiyoruz, yoksa çok sulu olur.
  • Bir sıra bittikten sonra ara kremasının yarısını döküp üzerlerine vişneleri gelişigüzel koyup ikinci sırayı dizmemiz gerekiyor. İkinci sıradan sonra da kremanın kalan yarısını üzerine döküp düzeltiyoruz. Yine vişneleri diziyoruz.
  • Şimdi sıra üst jölesini yapmaya geldi. Bunun için eskiden hazır komposto vardı ve onun vişneleri ile suyunu kullanırdık. Ama bir süredir hazır vişne kompostosu bulamıyorum. Bu yüzden kayınvalidemin yaptığı kompostoyu kullanıyorum. Eğer kompostonuz yoksa sulandırarak reçel de kullanabilirsiniz.
  • 3 yemek kaşığı tepeleme mısır nişastasının üzerine yavaş yavaş 750 ml. vişne suyunu ve gerekirse birkaç kaşık toz şekeri katıp karıştırıyor ve ocağa koyarak kaynayıp koyulaşana kadar karıştırarak pişiriyoruz. Pişince kırmızı-pembe bir jölemsi muhallebi kıvamı alacaktır. Bunu hazırladığımız kedi dilerinin üzerine döküyoruz.
  • Tatlımızı buzdolabına kaldırıyoruz, 4-5 saat sonra yemeğe hazır vaziyette olacaktır.

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir